HORSKÉ LÁZNĚ
KARLOVA STUDÁNKA
KARLOVA STUDÁNKA
Horské lázně Karlova Studánka, státní podnik, jsou přírodní klimatické lázně, vyhledávané především pro čistotu ovzduší a horské klima.
Voda, země, vzduch
Hlavním přírodním léčivým zdrojem je přírodní, středně mineralizovaná uhličitá minerální voda hydrogenuhličitého-vápenatého typu se zvýšeným obsahem kyseliny metakřemičité. Prameny Vladimír a Petr byly vyhloubeny v 60. letech 20. století; jejich voda je využívána k uhličitým koupelím, k plynovým koupelím s využitím zřídelního plynu a k pitným kůrám, které jsou veřejnosti zpřístupněny zdarma. Místní ložiska rašeliny jsou využívána pro peloidní zábaly. Čisté horské lesnaté prostředí s vysokou koncentrací záporných iontů je zdrojem léčivého klimatu s příznivými účinky na sliznice dechového ústrojí s podporou obranyschopnosti organismu při dýchání a léčbě alergií a astmatu.
Horské lázně Karlova Studánka léčí
Nemoci onkologické ve stadiu remise
Nemoci oběhového ústrojí
Nemoci z poruchy výměny látkové a žláz s vnitřní sekrecí
Netuberkulózní nemoci dýchacího ústrojí
Nemoci nervové
Nemoci pohybového ústrojí
Duševní poruchy
Nemoci kožní
Wellness centrum v Letních lázních
Horské lázně umožňují široké veřejnosti vstup do svého wellness centra s rehabilitačně relaxačním bazénem s vodou dohřívanou na příjemných 33°C a řadou vodoléčebných atrakcí, saunami a tepidáriem. V recepci welless centra je možno zakoupit volně prodejné procedury (bez lékařské konzultace), jako např. masáž, vstup do solné jeskyně apod.
Klimatoterapie v lázeňském místě
Devízou Karlovy Studánky je zejména přirozená klimatoterapie propojená s pobytem či pohybem na čerstvém vzduchu v přírodním prostředí bohatém na stopové prvky, s výsledným přirozeným léčebným efektem.
Lázeňský park
Horské lázně vynikají také unikátním architektonickým stylem budov horského charakteru a parkem v anglickém stylu. (Přírodně krajinářský park nepravidelný, nesymetrický, nemající přímé linie a geometrické tvary, aby bylo dosaženo dojmu původní krajiny.) Úprava anglického, přírodně krajinářského parku, zahrnuje zejména práci s hmotami zeleně, terénem, vodou, pohledem na kompozici, světlem a cestami k vytvoření příjemného prostředí.
Historie
První zmínky o léčivých pramenech v Karlově Studánce pocházejí z počátku 18. stol.; o řízené lázeňské léčbě pod lékařským dohledem z roku 1875. Název získalo lázeňské místo v roce 1803 po habsburském vojevůdci Karlovi (vnuk Marie Terezie), přemožiteli Napoleona u Aspern v roce 1809. Minerální vody jako přírodní léčivý zdroj v Karlově Studánce byly poprvé prozkoumány chemickými rozbory v roce. 1780 na žádost velmistra řádu německých rytířů Františka Maxmiliána, po kterém byl také první pramen pojmenován.